Draws

BN Men Open & Minor Singles Draw

Date: Sunday February 4, 2018
Venue : North Launceston Bowls Club
Time: 9am roll up for 9.15am start

Minor Singles Draw:
Round 1: (9am rollup for 9.15am start): L. Archer, N. Peck, R. Howard, D. Toohey, T. Hastings, A. Smith.
Round 2 (approx 11am) : winners of Round 1 plus , P. Haig, G. Richards, W. Smith, L. Dyer, R. Hudson.

Losers of Round 1 MUST marker a 2nd round game.

Men’s Open Singles
Date: Sunday February 4, 2018
Venue : North Launceston Bowls Club
Time: 9am roll up for 9.15am start

Round 1: T. Douce, G. Hemingway, S. Boden, B. Hunt, M. Jackson, D. Bassett, G. Buchanan, S. Springer, G. Ayton, W. Springer, A. Gamble, A. Appleyard, M. Singh, J. Walker-Davis.
Round 2: (Approx 11am): Winners of Round 1 plus R. Boutcher, W. Cole, K. Davern, W. Ogden, R. Antel, D. Minns, J. Borg, J. Appleyard, N. Harris.

Losers of Round 1 MUST marker a 2nd round game.

Regards
Gaylene McNab


Bowls North Under 18 draws

The Bowls North under 18 Championships are being held at West Launceston Bowls Club  on  January 15, 16 & 17, 2018.

Under 18 Triples:
DATE: January 15, 2018
TIME: 10am roll up for 10.15 start
Section 1: L. Davern, J. Walker-Davis, L. Sims BYE.

Under 18 Pairs:
DATE: January 16, 2018
TIME: 9.15am roll up for 9.30am start
Section 1 : L. Curtis/H. Hollingworth, J. Brooks/R. Kuys, L. Davern/B. McCarthy, L. Sims/C. Kubacki.

Under 18 Singles:
DATE: January 17, 2018
TIME: 9.15am rollup for 9.30am start
Section 1: J. Walker-Davis, C. Kubacki, L. Curtis, BYE
Section 2: R. Kuys,  J. Brooks, L. Sims, BYE


Men’s Open Pairs: Amended draw (14/12/17)

Host Club: Invermay Bowls Club
Date: Sectional play December 17, 2017
Time: 9am roll up for 9.15am start
 
Section 1: D. Minns/W. Ogden, F. McKay/C. Roach, BYThe Bowls North under 18 Championships are being held at West Launceston Bowls Club  on  January 15, 16 & 17, 2018.

Under 18 Triples:
DATE: January 15, 2018
TIME: 10am roll up for 10.15 start
Section 1: L. Davern, J. Walker-Davis, L. Sims BYE.

Under 18 Pairs:
DATE: January 16, 2018
TIME: 9.15am roll up for 9.30am start
Section 1 : L. Curtis/H. Hollingworth, J. Brooks/R. Kuys, L. Davern/B. McCarthy, L. Sims/C. Kubacki.

Under 18 Singles:
DATE: January 17, 2018
TIME: 9.15am rollup for 9.30am start
Section 1: J. Walker-Davis, C. Kubacki, L. Curtis, BYE
Section 2: R. Kuys,  J. Brooks, L. Sims, BYEE, W. Groves/J Munting.

Section 2: A. Gurr/D. Lewis, G. Ayton/C. Lee, H. Cannon/A. Coomber, V. Goss/J. Morris.

Section 3: B. Hunt/J. Ward, M. Saltmarsh/M. Jackson, T. Douce/A. Gamble, D. Berwick/A. Appleyard.

Section 4: M. Illingworth/S. Boden, R. Antel/J. Borg, J. Walker-Davis/N. Harris, W. Springer/S. Springer.

Section 5 J. Appleyard/K. Walker, L. Watts/W. Hadley, D. Bassett/W. Cole, BYE.
 
Minor Pairs:

Host Club: Invermay Bowls Club
Date: Sectional play December 17, 2017
Time: 9am roll up for 9.15am start
 
Section 1: V. Joliffe/L. Beale, J. Mathers/G. Laycock, J. McDonald/N. Webb, BYE

Section 2 : D. Walsh/G. Smith, L. Archer/W. Smith, M. Singh/R. Fraser, BYE.
 
Late entries will be accepted to fill the BYES.


 

Women’s Major/ Minor

Venue:
Kings Meadows Bowls Club
Date:
December 5, 2017
Time:
9.15am roll up for 9.30am start

Players names:
L. Dornauf/Bev Huett, H. Farrow/J. Dixon, M.Kidd/M. Campbell, C. Guy/M. Viney, M. Johnson/ S. Watts,
C. Avent/B. Smith, M. Jones/C. Rowbottom, B. Pickett/S. Ross, C. Williams/M. Bushby, N. Hill/R. Simpson, E. van Namen/H. Bennett & S. Lees/ M. Griggs .


 

Women’s Open Fours:  DRAW

Date : Sunday November 12, 2017
Time: 9am roll up for 9.15am start
Venue: Trevallyn Bowls Club
 
    Section 1: K. Saunders, M. Campbell. Barb Smith, M. Monson.
    Section 2: V. Ball, D. Lee, C. Rowbottom, M. Zoon

 
Men & Women’s Open Triples - DRAW
 
Sectional Play: November 26, 2017
VENUE: North Launceston
TIME:  9am roll up for 9.15am start
 
    Women’s Triples
        Section 1: C. Banks, S. Krushka, M. Zoon, Barb Smith.
        Section 2: C. Hodgetts, M. Campbell, S. Fletcher, C. Rowbottom
       Section 3: V. Ball, R. Simpson, J. Holland, K. Saunders.
 
    Men’s Open Triples
        Section 1: A. Donohue, A. Whitmore, V. Goss, G. Ayton.
        Section 2: T. Douce, J. Brokas, D. Bassett, J. Appleyard
 
 
The Minor Triples due to lack of entries has been cancelled.